Hlavná stránka » Rubrika Etické poradenstvo

Etické poradenstvo

Načo vznikla ďalšia nová strana. Nemáme ich na Slovensku príliš veľa?


Etické poradenstvo
od kňaza Pavla
www.umeniezit.eu
www.spiritualnykapital.sk

Načo vznikla ďalšia nová strana. Nemáme ich na Slovensku príliš veľa?    Martina

Z vyše 150 strán je funkčných okolo 60. Je to prejav slobody. Ľudia čo v nich pôsobia majú potrebu niečo pre našu spoločnosť robiť. To treba oceniť. Ale pravdou je, že ak sa mravne lepšie sily rozdrobujú, potom príde rozčarovanie neúspechu. Slovensko do toho ponúka zjednotenie alternatívnych a neextrémistických  síl. A to je tak dôležitá hodnota, ktorá je až prorocky dôležitá pri toľkých stranách a hnutiach.

Čo sú podľa Vás najväčšie chyby doterajších vlád na Slovensku?  Ivana
Neúcta ku vlastným občanom. Napr. Demografická devastácia obyvateľov. Vysťahovanie pol mil. mimo SR.
Beztrestnosť  mnohých páchateľov trestných činov. Aj u dozorujúcich prokurátorov. Štátne ochraňovanie veľkých rýb vo veľkých tuneloch. Paralyzovaná kontrola našich zamestnancov vo verejných funkciách. Donebavolajúce plytvanie s veľkými peniazmi. Obrovská nerovnováha v majetkoch, príjmoch či dôchodkoch. Ošklbanie obyvateľov až hyenistickými taxami v exekúciách. Robenie si posmechu z biednych, z prenasledovaných a aj zo slušných. Nie slušnosť, talent či Pán Boh, ale známosti a korupcia. Toto je tu, čo sme sa my tu naučili nie iba tolerovať, ale to uctievame. Väčšina Slovákov je kvôli tomu smutná, lebo to sú antikristove plesne.

Žijeme my vôbec ešte v demokracii?  Vlado
Navonok sa to ako demokracia tvári. Ale jej hlavný nástroj, čiže vôľa slušných občanov, je rôznym spôsobom cez vplyv médií a rozmary pracháčov v úzadí, sofistikovane manipulovaná. Darí sa im cez nafúknuté emócie a vonkajšie efekty manipulovať veci tak, aby z toho mali prospech sami a aby škodoradostne okrádali väčšinu. Je čas sa zobudiť slováci, a začnime rozmýšľať triezvo a racionálne. Ak by sme sa začali správať dospelo a disciplinovane, toto by sa tu diať nemuselo. Ak sa to diať bude aj ďalej, chyba nie sú asociálovia, špekulanti či oligarchovia, ale nedisciplinovaní občania. Keby prišlo k voľbám napr. polovica z nevoličov, a zjednotili by sa na etickom a racionálnom programe, ktorí sa im u nás ponúka, zmeniť by sa mohli spomenuté aj iné boľavé veci v našej krajine.

Aké je špecifikum Vašej strany?      Peter
Je to prioritne nevodcovský princíp. Väčšina strán má jedného výrečného lídra a ostatní okolo neho poskakujú. Toto vyzretí muži páchať nepotrebujú. Kolegialita a bratstvo tu nie je cudzia. Nevykvasenému  lídrovi stúpne sláva do hlavy a začne lynčovať lepší názor od toho svojho. A máme tu znovu totalitnú biedu. Nedôstojnú človeka. Tu začína psychiatria vo vzťahoch.
Ďalšie je reálne diagnostikovanie našich sociálnych bied.  Jednou z nich je falošné milosrdenstvo, ktoré tu spoločne páchame voči tým, čo nakradli miliardy či popáchali vážne trestné činy, a vychechtaní si cestujú beztrestne po planéte či vyvaľujú šunky v Tatrách. Alebo sa schovávajú v 40 izbových palácoch za vysokým múrom. To je príznakom, že našu spoločnosť nevedú už tretie desaťročie praví muži, ale zmäkčilí rozmaznaní chlapci. Nepatrí sa nám iba nemo prizerať na týchto hrabošov a politických prostitútov, však? Predstavitelia cirkvi by ich mali oveľa ráznejšie napomínať, než sa dialo doteraz. Biskup J.Ch. Korec za totality alebo biskup R. Baláž sa nemo neprizerali. Tí vedeli buchnúť aj po stole pri neprávostiach. Kto toto fortitúdo nemá, ten by nemal byť svätený za biskupa.

To z vyriešením chudoby myslíte vážne?     Igor
Bieda tu bude vždy, ale dá sa s tým robiť viac, než sa robí. Mnohí sú preťažení a mnohí tu darebáčia. A kto nám prikazuje, že sa máme na túto nerovnováhu iba nemo prizerať?  Ak to tak politici robia, sami žijú nielen nemravne, ale aj vo veľkej nerovnováhe. Máme tu všetkého, čo sa týka napr. materiálnych vecí. Ale nemá to kto spravodlivejšie podeliť? Tak si ho Slováci konečne nájdime! Takých poloslepých a polodementných politikov treba dať na trestnú lavicu, a nie do vlády. Klaňanie sa modle Plytvania je bieda mnohých voličov. Vyzývame všetkých skoro dva milióny nevoličov, aby tejto hlupani nedovoľovali viac devastovať toho územie a jej obyvateľov. Kto nenabral odvahu proti mnohým asociálnostiam razantne zabojovať, ten by ani nemal vstupovať do volebnej súťaže.   
Okrem ponuky zjednotiť pronárodné a mravne kvalitnejšie sily, ktoré akoby boli v menšine, ponúkame riešenie akútneho problému vyše 700 tisíc občanov. Pápež Pavol VI, ktorý bude zakrátko vyhlásený za svätého, to nazval boj proti biede. Aj materiálnej, aj vzdelanostnej, aj morálnej. Už pred 50 rokmi navrhol aj riešenie, aby sa superboháčom nadbytočný majetok vyvlastnil, a prerozdelil sa tým, čo majú nejakú núdzu. Alebo ich potom cez tieto zdroje na pár hodín primerane zamestnal, aby žili dôstojnejšie. Ale nie ako sa to deje dnes, že tí, čo robia aktivačné otroctvo, dostanú 2 eurá na deň. To je ale vizitka po vrajsociálnych demokratoch...
Keďže doterajšie vlády SR od r.1993 iba podporovali rozdiel medzi chudobnými a bohatými, tomuto doslova nemravnému iba prizeraniu sa na túto biedu treba urobiť razantné stop. Ak sa niekto považuje za kresťana, a nevie o tomto probléme, tak nemá právo sa nazývať slušným človekom. A ak niekto tento problém rieši tak, že dá nejakému pijanovi 1 euro, aby si išiel vypiť 2 deci vína a na chvíľu zabudol, ten si z trpiaceho Krista v chudobných robí doslova posmech.

Ako môžem Slovensku pomôcť?

 Ako z tej mnohorakej biedy, ktorá nás tu obklopuje von? Karol
Dôležité je nedať sa znechutiť. To chce totiž ten dlhoprstý a jeho tajtrlíci. Dôležité je správať sa zodpovedne. Čiže sa niekde konkrétne aj angažovať a niečo zmysluplné či ekologické aj robiť. Nadšených za pozitívne zmeny máme plné námestia. Tam sa slušne stretnúť vieme. Aj sa vieme ozvať tak, že vláda padne. Ale treba sa nám naučiť byť zjednotení aj v rozhodujúcich chvíľach, napr. pri voľbách. A kto zjednotí pozitívne sily v národe a privedie milión znechutených či chronických nevoličov, aby disciplinovane volili ten najetickejší z programov a tých správnych nezoženštelých čestných mužov, na toho by mali všetci tí slušní ukázať prstom a potom treba počúvať jeho pokyny. Ak toto nepochopíme a nezrealizujeme, dovtedy bude platiť: Tak Vám Slováci treba! A zaslúžime poriadnym korbáčom po chrbtoch od nejakého polonemravného zdarebáčeného vrajkresťana.

  • Print Friendly and PDF
Facebook
„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“ Oscar Wilde